Škandinávsky štýl bývania

Premýšľate o zmene zariadenia bytu či domu? Prístupov či “štýlov”, akým spôsobom to vykonať, je naozaj mnoho. Art deco, romantický vintage, minimalistický alebo rustikálny štýl - to je len pár možností. Časopisy o bývaní pravidelne ponúkajú čitateľom nové vzory a inšpirácie zariadenia bytu.


V posledných desaťročiach sa v celosvetovom meradle výrazne presadil tzv. škandinávsky či severný štýl bývania. Sú preň charakteristické isté základné črty, ktoré vyplývajú aj z prírodných podmienok panujúcich v týchto krajinách. Prvý záblesk budúcej celosvetovej popularity pre škandinávsky štýl bývania prišiel v 50. rokoch na milánskom Triennale.


Nasledoval ďalší úspech aj na západnej strane Atlantiku. Úspech sa nezastavil a dnes sú škandinávske nábytkárske spoločnosti a predajcovia prítomní vo väčšine krajín západného sveta. Popularitu sú získavajú cenovou dostupnosťou výrobkov, no zároveň aj jedinečným štýlom.

Hovoríme hlavne o zariadení interiéru, nie o architektonickej podobe bytov alebo rodinných domov, no aj tie nesú jedinečné znaky. Avšak vo všeobecnosti je možné zadefinovať niekoľko základných princípov škandinávskeho štýlu, ktoré platia ako pre dizajn interiéru, tak aj pre architektúru. Najčastejšie sa spomína táto trojica: minimalizmus, jednoduchosť, striedmosť. K tomu môžeme bez obáv pripojiť dôraz na funkčnosť a pokročilé ekologické cítenie a myslenie.


Prírodné podmienky charakteristické pre škandinávske krajiny (Nórsko, Švédsko, Island, Dánsko, Fínsko), akými sú chladné zimy, nedostatok slnečného svetla, vedú k jedinečným úpravám ich obydlí. Dôraz sa kladie na presvetlenie interiéru, to majú zabezpečiť veľké okná a presklené plochy bez záclon či žalúzií, ale aj nápadité využitie elektrického svetla v interiéri prostredníctvom rôznych typov lámp.


Zariadenie bytu v škandinávskom duchu zároveň znamená používať prírodné materiály, ako sú drevo, koža, vlna. Typické sú drevené podlahy, drevené schodištia, nábytok z masívneho dreva apod. Podlaha nebýva prikrytá, maximálne nejakým behúňom či kožou. Pre nábytok sú charakteristické oblé hrany, čisté línie. Drevené komody, či knižnice sú bez zbytočných ornamentov a ozdôb.​POUŽÍVANIE COOKIES

OCHRANA OSOBNÝCH ÚDAJOV

© 2020 BizPartner Group​

Zastúpenie pre Slovensko

BizPartner a.s.

Dlhé hony 5031/6

058 01 Poprad, Slovensko

Phone: +421 911 660 535

Zastúpenie pre Českú Republiku

BizPartner Group CZ s.r.o.

Výstavní 1928/9

701 00 Ostrava, Česká Republika

Phone: +420 702 820 995​​

Zastúpenie pre Nemecko a Rakúsko

BizPartner Group GmbH

Augsburger Str. 33

107 89 Berlin, Germany

Phone: +49 30 567 95567

Zastúpenie pre UK a Írsko

BizPartner Group Ltd.
20-22 Wenlock Road

17GU London, UK

Phone: +44 744 191 5979